ویژه نامه صفحات شمال

فعالیت شبکه‌های مخابراتی در شهر مزارشریف مختل شد

با افزایش تهدیدات امنیتی در ولایت بلخ، شب گذشته فعالیت شبکه های مخابراتی خصوصی در مرکز این ولایت متوقف شد.

منیراحمد فرهاد؛ سخنگوی والی بلخ، صبح امروز (یکشنبه، ۳۰ سرطان) در صحبت با خبرگزاری افق تایید کرده است که فعالیت چهار شرکت مخابراتی خصوصی شنبه‌شب در این ولایت متوقف شده‌بود. او اما در مورد علت توقف فعالیت این شبکه‌ها چیزی نگفت و تأکید کرد که این موضوع امروز بررسی می‌شود.

از طرف دیگر، عادل‌شاه عادل؛ سخنگوی پولیس بلخ می‌گوید که قطع‌شدن آنتن‌های این شبکه‌ها از طرف شب، بی‌تعهدی آن‌ها در قبال مردم و دولت را نشان می‌دهد.

او به خبرگزاری افق گفت که در شهر مزار شریف هیچ دلیل موجهی برای توقف فعالیت‌های این شبکه‌ها در شب، وجود ندارد.

از طرف دیگر گفته می‌شود که فعالیت این شبکه‌ها به‌دلیل تهدید گروه طالبان متوقف شده؛ اما سخنگوی پولیس بلخ می‌گوید که چنین چیزی تاکنون به نیروهای امنیتی گزارش نشده و اگر موضوع تهدید در میان باشد، شبکه‌ها باید نخست نیروهای امنیتی را در جریان بگذارند.

او افزود که شهر مزار شریف وضعیت آرامی دارد و قطع‌شدن آنتن‌های مخابراتی اگر تنها در ولسوالی‌هایی که با تهدید بلند امنیتی مواجه‌اند صورت گرفته‌باشد، ممکن است «تهدید شدن شبکه‌ها از طرف طالبان را بپذیریم؛ اما در مورد شهر مزار شریف، احتمال وجود چنین تهدیدی را کاملاً رد می‌کنیم

او همچنین گفت که جلسه‌ای با بزرگان بلخ در این مورد برگزار می‌شود و به‌زودی بررسی خواهد شد.

پیش از این فعالیت شبکه‌های مخابراتی در شمال کشور در ولایت‌های قندوز، تخار، جوزجان و سرپل به دلیل تهدید از سوی طالبان، از طرف شب قطع می‌شد و این نخستین‌بار است که فعالیت این شبکه‌ها در شهر مزار شریف؛ مرکز ولایت بلخ نیز قطع شده‌است.

ولایت بلخ و مرکز آن مزار شریف در سال‌های گذشته، وضعیت امنیتی باثباتی داشته‌است؛ اما در این اواخر، دامنه‌ ناامنی‌ها به برخی ولسوالی‌های این ولایت نیز کشیده شده‌است.