سیاست

تاکید قطع‌نامه نشست قطر: خشونت و تلفات کاهش یابد

نشست دو روزه‌ای بین‌الافغانی صلح در دوحه، پایتخت قطر با صدور یک قطع‌نامه هشت ماده‌ای پایان یافت. اشتراک‌کننده‌گان در این نشست در قطع‌نامه پایانی، روی کاهش خشونت‌ها، کاهش تلفات غیرنظامیان تا سرحد صفر، تضمین امنیت تأسیسات عامه و مردم تأکید کرد‌ه‌اند.

در ماده پنجم این قطع‌نامه از طرف‌های جنگ خواسته شده است، برای صیانت و حفاظت مردم از آسیب‌های جنگ، کاهش عواقب ناگوار آن و ایجاد فضای اعتماد برای گفت‌وگوهای صلح، زندانیان کهن‌سال، معیوب و بیمار را بدون قید شرط رها کنند. در بخش دیگر این ماده روی «تضمین امنیت تمام مؤسسات عام‌المنفعه از قبیل نهادهای دینی و مذهبی، شفاخانه‌ها، مؤسسات تعلیمی و تحصیلی ملکی، بازارها، بندهای آب‌گردان و محلات کار در سراسر کشور، تضمین امنیت موسسات تعلیمی از قبیل مکاتب، مدارس، دانشگاه‌ها و سایر مؤسسات تعلیمی» تأکید شده است. تعهد بر حفظ جان، مال، عزت، منازل رهایشی مردم و تلاش برای کاهش تلفات غیرنظامیان به حد صفر، بخش دیگری از مفاد ماده پنجم این قطع‌نامه است که برای حفاظت مردم از آسیب‌های جنگ روی آن تأکید شده است.

در این قطع‌نامه هم‌چنان از طرف‌های درگیر جنگ خواسته شده است که به جای به کارگیری ادبیات تهدید، انتقام‌جویی و جنگ‌طلبانه در بیانات رسمی، از زبان ملایم استفاده کنند.

در یکی از ماده‌های این قطع‌نامه روی تأمین حقوق زنان در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، تعلیمی و فرهنگی در چارچوب ارزش‌های اسلامی و نیز تأمین حقوق «اقلیت‌های مذهبی» تأکید شده است.

در قطع‌نامه نشست بین‌الافغانی صلح «نقشه راه صلح» به «توافق روی نظام اسلامی در افغانستان، آغاز روند صلح هم‌زمان با تکمیل شرایط لازم آن، نظارت از تطبیق مواد موافقت‌نامه‌ی صلح، اصلاحات لازم، حفظ و تقویت نهادهای اساسی، تاسیسات دفاعی و سایر نهادهای ملی، بازگشت و جابه‌جایی مهاجران و بی‌جاشده‌گان داخلی، بحث روی شرایط جدید همکاری و چگونه‌گی ادامه‌ی روابط با کشورهای کمک‌کننده، تایید توافقات صلح افغانستان در یک نشست بین‌المللی، اخذ ضمانت مبنی بر عدم مداخله‌ی کشورهای منطقه و سایر کشورها در امور افغانستان در یک کنفرانس بین‌المللی» منوط دانسته شده است.

قطع‌نامه نشست بین‌الافغانی صلح در دوحه، نیمه‌های دوشنبه‌شب گذشته نهایی و همه‌گانی شد. در این قطع‌نامه اشتراک‌کننده‌گان ضمن ستایش از کشورهای میزبان (آلمان و قطر)، سازمان ملل متحد و کشورهایی که در تسهیل مذاکرات میان امریکا و طالبان و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نقش داشته‌اند، خواهان ادامه این تلاش‌ها شدند.

در بخشی از این قطع‌نامه آمده است: «از دید ما گفت‌وگو و تفاهم کمک می‌کند تا به فهم مشترک درباره‌ی امروز و فردای کشور خود برسیم؛ و موانعی را که بر سر راه تفاهم و درک متقابل وجود دارد، برداریم. از این رو همه بر ضرورت تداوم گفت‌وگوها تاکید می‌نماییم.»

 در این قطع‌نامه هم‌چنان تأکید شده است که صلح سراسری و با عزت خواست همه مردم افغانستان است و رسیدن به آن نیز در نتیجه مذاکرات همه شمول افغانی ممکن و میّسر می‌باشد.

در قطع‌نامه پایانی آمده است که مردم افغانستان طی چهار سال گذشته در «راه حفظ ارزش‌های اسلامی و ملی و استقلال قربانی داده‌اند، از جامعه‌ی جهانی و کشورهای منطقه و طرف‌های داخلی می‌خواهیم که به ارزش‌های والای مذکور به دیده احترام بنگرند.»

اشتراک‌کننده‌گان تأکید کرده‌ برای این‌که افغانستان بار دیگر شاهد بحران و جنگ نباشد، تفاهم بین‌الافغانی میان سطوح مختلف ضروری است و جامعه جهانی و کشورهای منطقه از این افغانستان را در این امر- که خیر همه‌گان در آن نهفته است- حمایت کنند.

سرانجام اشتراک‌کننده‌گان ضمن حمایت از تلاش‌های صلح در مورد افغانستان و از جمله نشست بین‌الافغانی مسکو که پنجم و ششم ماه فبروری سال جاری میلادی برگزار شد، از سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و کشورهای همسایه خواسته است که قطع‌نامه نشست بین‌الافغانی صلح دوحه را حمایت و تأیید کنند.

نشست بین‌الافغانی قطر برای روزهای شانزدهم و هفدهم سرطان تنظیم شده بود. برگزارکننده این نشست یک سازمان غیردولتی آلمانی به نام «بنیاد برگوف» است. در این دو روز، قطر و آلمان به صورت مشترک از این نشست میزبانی می‌کردند.

از افغانستان ۵۳ نفر و از سوی طالبان ۱۷ نفر در نشست قطر حضور داشتند. در ترکیب هیأت افغانستان، افرادی از حکومت نیز شامل بودند.

با این حال، زلمی خلیل‌‎زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان ضمن تشکری از میزبانان نشست بین‌الافغانی صلح، گفته است که این نشست امیدواری بیش‌تر به ختم جنگ را فراهم می‌کند. او در توییترش نوشته است که این نشست در فضای «مثبت» خاتمه یافت و نتایج آن را به مقام دولتی و گروه طالبان تبریک گفته است.