اجتماع سیاست

بازداشت یک افسر نظامی و یک سرباز ایرانی در خاک افغانستان

فرماندهی پولیس ولایت فراه از بازداشت دو نیروی نظامی ایران پس از ورود به خاک افغانستان در منطقه‌ی مرزی “میل ۷۸”، از سوی نیروهای مرزی افغانستان خبر می‌دهد.

محب‌الله محب، سخنگوی فرماندهی پولیس فراه به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که نظامیان ایرانی شامل یک افسر و یک سرباز هستند که حوالی ساعت ۴:۰۰ عصر دیروز “دوشنبه” سوار بر یک موتر نوع “لندکروزر” و همراه با یک میل جنگ‌افزار “دهشکه” به خاک افغانستان داخل شده بودند.

آقای محب می‌افزاید که هدف از ورود آن‌ها به خاک افغانستان هنوز مشخص نشده است و همین اکنون در بند نیروهای امنیتی کشور هستند.

از سویی هم شاه‌محمود نعیمی، سرپرست شورای ولایتی فراه در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح گفته که در واکنش به گرفتاری نظامیان ایرانی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان، دیروز بیش‌تر از ۲۰ شهروند افغانستان در بازارچه‌ی مشترک مرزی از سوی ایران برای چند ساعت بازداشت شدند.

آقای نعیمی می‌افزاید که علاوه بر این، جریان برق وارداتی ایران در این نقطه‌ی مرزی هم قطع شد و سپس چرخبال‌های نظامی ایران برای ساعتی در مناطق مرزی دو کشور به پرواز در آمدند.

هرچند سخنگوی فرماندهی پولیس فراه گفته که نظامیان ایرانی، در کمیساری بندر ابونصر فراهی نگهداری می‌شوند و تا کنون در مورد سرنوشت آن‌ها تصمیم گرفته نشده، اما شورای ولایتی فراه از آزادی و بازگشت آنان به کشورشان خبر داده است.

هنوز جزییات زیادی از این خبر به رسانه‌ها درز نکرده و سوال‌های زیادی بی‌پاسخ مانده است.

ولایت فراه در غرب کشور از ولایت‌های ناآرام به حساب می‌رود و طالبان در بخش‌هایی از آن فعالیت گسترده‌ دارند.

منطقه‌ی مرزی “میل ۷۸” در ۱۲۰ کیلومتری مرکز شهر فراه موقعیت دارد و گذرگاه مسافران و بندر ترانزیتی اموال تجارتی است.

نقاط مرزی مشترک افغانستان و ایران در مقایسه با مرز مشترک افغانستان و پاکستان نسبتاً آرام بوده و کم‌تر شاهد تنش بوده است. ۸صبح