آزادی بیان حقوق بشر سیاست

ناتو و متحدانش از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کنند

دبیرکل ناتو می‌گوید که صلح در افغانستان آمدنی است و ناتو در همکاری با نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در صدد زمینه‌سازی آن است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در یک کنفرانس خبری، پیش از شروع نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل، گفت که ناتو و متحدانش از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کنند. به گفته‌ وی، ناتو در این خصوص با زلمی خلیل‌زاد، مذاکره‌کننده ارشد امریکا در روند صلح افغانستان همکاری می‌کنند.

او هم‌چنان گفت که ناتو در کنار این، به حمایت خود از نیروهای نظامی افغان نیز ادامه خواهد داد. به گفته‌ وی، ایجاد شرایط برای مذاکره بین طرف‌های درگیر در افغانستان مهم است و ناتو تا آن زمان به پشتیبانی خود از نظامیان افغان ادامه می‌دهد.   

استولتنبرگ از جانب دیگر، تهدید اخیر گروه طالبان علیه خبرنگاران در افغانستان را محکوم کرد. او گفت که دموکراسی و حاکمیت قانون از ارزش‌های اصلی برای ناتو است و افزود که آزادی مطبوعات «حق دموکراتیک» افراد است.

طالبان به تازه‌گی به رسانه‌ها هشدار داده است که تبلیغات بر ضد این گروه را متوقف کنند، در غیر آن صورت، از سوی این گروه هدف حمله واقع خواهند شد.

نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو امروز برگزار می‌شود. این نشست برای دو روز در نظر گرفته شده است.

یکی از موضوعات مورد بحث در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل، روند صلح در افغانستان است. اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی، نیز در این نشست شرکت کرده است.