اقتصاد

کاهش سرمایه‌گذاری در بندر چابهار پس از بیرون شدن امریکا از برجام

آژانس خبری رویترز به تازه‌گی گزارش داده است که پس از بیرون شدن امریکا از برجام، میزان سرمایه‌گذاری در  بندر چابهار کاهش یافته است و دو شرکت چینی و یک گروه فنلندی تا اکنون از این پروژه بیرون شده‌اند.

در کنار این، پس از بیرون شدن امریکا از توافق‌نامه‌ی برجام با ایران، دست کم سه قرارداد ساخت زیربنا‌ها در بندر چابهار به تأخیر افتاده است.

از سویی هم برخی از مقام‌های هندی نیز از این موضوع ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که هندوستان تازه سرمایه‌گذاری‌هایش را در زیرساخت‌های بندر چابهار آغاز کرده بود، اما بیرون شدن امریکا از برجام سرنوشت فعالیت در این بندر را مبهم ساخته است.

برخی دیپلومات‌های ارشد هندی گفته‌اند: «تصمیم دونالد ترمپ ما را به نقطه‌ی شروع برمی‌گرداند و ما ناچار خواهیم بود درباره‌ی شرایط و وضعیت استفاده از بندر چابهار دوباره گفت‌وگو کنیم. این مسیر می‌تواند راه مبادلات میان هند، ایران و افغانستان را تغییر دهد.»

هند برای نخستین بار با استفاده از بندر چابهار گندم کمکی‌اش را به افغانستان فرستاد و کشتی‌های هندی صدها تن گندم را به این بندر انتقال دادند.

بندر چابهار که راه را برای توسعه‌ی بازرگانی افغانستان با هند و دیگر کشورهای جنوب آسیا باز می‌‎کرد، پس از وضع تحریم‌های تازه بر ایران، مانع‌های جدی را تجربه خواهد کرد.

از سویی هم مسئولان اتاق تجارت و صنایع نیز از پیامد این موضوع نگران هستند و می‌گویند وضع تحریم‌های تازه از سوی امریکا بر ایران می‌تواند دادوستد بازرگانی با این کشور را آسیب‌پذیر سازد. این موضوع به گفته‌ی مقام‌های افغان سبب کاهش در مراوادات تجارتی میان دو کشور خواهد شد.

در حال حاضر ایران شریک نخست بازرگانی افغانستان در منطقه است. بازرگانان افغانستان به‌تازه‌گی علاقه‌مند شده‌اند که دادوستدشان را با ایران و از خاک این کشور با هند گسترش دهند.

آگاهان اقتصادی گفته‌اند که جستجوی راه‌های بدیل بازرگانی و ترانزیتی با کشورهای همسایه، یکی‌ از راه‌های حل مشکلات بازرگانی خارجی کشور است.۸صبح