اجتماع

اطلاعیه مهم وزارت زراعت در مورد بیماری انفلونزای مرغی!

بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرنده‌گان یکی از بیماری‌های به شدت ساری و کُشنده در میان پرنده‌گان و انسان است و در برخی حالت‌ها به دیگر پستان‌داران نیز در پی تماس مستقیم و غیرمستقیم با پرنده‌های آلوده منتقل می‌شود، این بیماری به دلیل شدت بالای تلفاتی که در پی دارد، به طاعون پرنده‌گان مشهور است.
به طور کلی بیماری انفلونزای فوق حاد پرنده‌گان جز بیماری‌های گروه «A» از نظر طبقه‌بندی سازمان جهانی صحت حیوانی است.
این بیماری به تاریخ ۷ قوس سال جاری در افغانستان، ‌در ولایت سرحدی خوست در میان پرنده‌گان مهاجر (زاغ) شیوع کرده است که بعد از آزمایش‌های لازم لابراتواری نوع H5 آن در این ولایت تایید شد. چون این بیماری بین انسان و حیوان مشترک است، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری آماده‌گی‌های لازم را روی دست دارد که باید موارد ذیل جداٌ توسط هم‌وطنان عزیز در نظر گرفته شود:
۱- با دیدن زاغ‌های مرده و یا مبتلا به مرض، باید به نزدیک‌ترین کلینیک حیوانی و یا به اداره‌های مربوط وزارت زراعت خبر بدهید.
۲- خود و کودکان‌تان را از زاغ‌های مریض و مرده دور نگه‌دارید و نگذارید به آن‌ها دست بزنند. در وقتِ دفن کردن پرنده‌های بیمار، باید دستکش و ماسک (پوزبند) بپوشید تا از سرایت بیش‌تر مرض جلوگیری شود.
۳- مرغ‌های مریض و مرده را به زودترین فرصت قرنطین کنید (یعنی با احتیاط جای‌بند بسازید و به دور از خود و دیگر موجودات زنده بگذارید) و از انتقال آن‌ها جداً خودداری کنید.
۴- اشخاص غیرمسلکی و پرنده‌گان آزاد و وحشی را اجازه‌ی وارد شدن به داخل فارم‌های مرغ‌داری ندهید.
۵- از ورود مرغ‌های جدید به داخل فارم‌ها جلوگیری کنید.
۶- بعضی وقت‌ها دیده می‌شود که اطفال با پرنده‌های مرده ساعت‌تیری می‌کنند، کودکان‌تان را از زاغ‌های تلف شده دونگه‌دارید.