ویژه نامه صفحات شمال

از غارت معادن زغال‌سنگ بلخاب جلوگیری کنید

افغانستان از نظر معادن و ذخایر تحت الارضی بسیار غنی و دست نخورده می‌باشد. طوری که حتی از لحاظ تاریخی نیز افغانستان در داشتن معادن منحصر به فرد و منابع غنی، شهرت زیاد دارد. بعضی از این معادن دوره‌‌‌‌های سروی و انکشافی را پشت سر گذاشته و آماده‌ی استخراج است و بعضاً هم در حال استخراج می‌باشد. امروز یکی از اساسی‌ترین پایه‌های اقتصادی و اجتماعی کشورهای جهان را صنایع زغال سنگ تشکیل می‌دهد. زغال سنگ یکی ازمنابع مهم انرژی دنیا محسوب شده اولین مواد سوختی می‌باشد که توسط بشربه عنوان منبع اصلی انرژی از آن استفاده شده است.

طوری که می‌دانید مثل بقیه‌ای مناطق افغانستان ولسوالی بلخاب ولایت سرپل دارای منابع بزرگ زغال سنگ بخود است که چندی قبل توسط بعضی افراد به کوشش سید محمد حسن شریفی بلخابی نماینده سرپل و رییس کمیسیون عدلی وقضایی ولسی جرگه و سید امیر حسین سجادی مشاور معاونت دوم ریاست اجراییه سرکی بطول ۶ کیلومتر به طرف گوخ بابا که معادن ذغال سنگ قرار دارد کشیده و افتتاح شد.

مردم محل میگویند که معدن ذغال سنگ این منطقه توسط این دو شخص (شریفی و سجادی) و شرکای شان بطور غیر قانونی استخراج شده و به قیمت گزاف بالای مردم فروخته میشود.

  • آیا مالکان و صاحبان معادن بلخاب تنها این دو شخص است که دارایی عامه دولت و مردم را سربخود قرارداد و استخراج کرده بفروش میرسانند و یا مردم و حکومت نیز در آن سهم دارند؟
  • ۲- این منابع سرمایه همه مردم کشور است، این دو شخص با کدام صلاحیت دست به این چپاول زده اند؟

ما از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خواهان پیگیری جدی این قضیه هستیم و نباید دارایی عامه مردم حیف ومیل زورمندان شود. بزرگان و جوانان بلخاب وسرپل مسولیت دینی و میهنی شان است که سکوت را بشکنند و صدای خود را بلند کرده و مانع کار این اشخاص شوند. مردم باید بدانند آنهای که امروز معادن ذغال سنگ شما را میفروشند فردا خود شمارا خواهند فروخت. از تمام رسانه های افغانستان خواهشمندیم همانطوری که پل ارتباط مردم و دولت بوده و است صدای مردم بلخاب را به گوش مسوولین ذیربط برسانند. اشخاصی که منابع مردم را سربخود قرارداد کرده و استخراج میکنند این را بدانند که مردم این اجازه را بشما نخواهد داد که از این به بعد یک کیلو ذغال را بفروش برسانید. دوام این غارت باعث می شود که روی این غارتگران مثل ذغال سیاه خواهد شد. سلسه‌ی این نوشته ها ادامه دارد و در مقالات بعدی بصورت مفصل نحوه‌ی غارت را با تصاویر و جزییات بیشتر منتشر می کنیم.

ﺁﻥ ﻧﺨﻞِ ﻧﺎﺧﻠﻒ ﮐﻪ ﺗﺒﺮ ﺷﺪ ﺯِ ﻣﺎ ﻧﺒﻮﺩ

ﻣﺎ ﺭﺍ ﺯﻣﺎﻧﻪ ﮔﺮ ﺷﮑﻨﺪ ﺳﺎﺯ ﻣﯽ ﺷﻮﯾﻢ

مقاله ارسالی از محمد حسین بلخابی