رویداد ویژه نامه صفحات شمال

۲ کشته و ۱۰ زخمی هنگام بازداشت آصف مهمند در میدان هوایی مزارشریف

منابع امنیتی خبر می‌دهند که شب گذشته هنگام بازداشت آصف مهمند عضو شورای ولایتی بلخ در میدان هوایی این ولایت، ۲ تن کشته شده و بیشتر از ۱۰ تن دیگر مجروح شده اند.

هرچند تاهنوز هویت کامل افراد  کشته و زخمی شده معلوم نیست اما یک منبع در حزب اسلامی میگوید که ۲ تن از پولیس های محلی که بخاطر استقبال از گلرحمن همدرد به میدان هوایی رفته بودند از سوی افراد مسلح مربوط به والی بلخ کشته شده اند.

از سوی هم منیر فرهاد، سخنگوی والی بلخ زخمی شدن دو پولیس را در این رویداد تایید می‌کند. آقای  فرهاد سخنگوی والی بلخ در صحبت با سایت تحلیلی خبری هویدا تصریح کرد که افراد مسلح غیر مسوول وابسته به گلرحمن همدرد، محمد ابراهیم خیراندیش عضو شورای ولایتی بلخ و اخترمحمد ابراهیم خیل می‌خواستند آصف مهمند را از دید پولیس پنهان کرده و انتقال دهند اما ناگذیر پولیس مداخله کرد و بعد از تشنج لفظی درگیری صورت گرفته است.

آقای فرهاد گفت که در این درگیری دو پولیس زخمی شده اند. اما یک منبع امنیتی که نمی‌خواهد از وی نام گرفته شود در صحبت با هویدا تایید کرد که در این درگیری دوتن از افراد کشته شده و بیشتر از ۱۰ تن دیگر جراحت برداشته اند.

این منبع هویت این افراد را مشخص نکرد اما گفت این تلفات به هردو جانب وارد شده است. با این حال گزارش‌های ضد و نقیض در پیوند به چگ نگی بازداشت آصف مهمند عضو شورای ولایتی بلخ وجود دارد.

در حالی که سخنگوی والی بلخ می گوید مهمند از سوی پولیس بازداشت شده است، شیرجان درانی سخنگوی پولیس بلخ به هویدا گفت، بازداشت آقای مهمند به پولیس هیچ ربطی ندارد. بربنیاد گفته های سخنگوی والی بلخ، آصف مهمند عضو شورای ولایتی بلخ به جعل و تزویر اسناد متهم بود و حکم بازداشت وی از سوی سارنوالی مبارزه علیه جرایم سنگین صادر شده است.

منیر فرهاد گفت: فعلا آقای مهمند در بازداشت پولیس به سر میبرد و امروز طی یک نامه رسمی به سارنوالی امنیت ملی سپرده خواهد شد. از سوی هم صبح امروز اقارب و نزدیکان آصف مهمند طی کنفرانس خبری به رسانه ها اذعان داشتند که قضیه حقوقی آقای مهمند با حضور شخص مهمند در دوران است و این قضیه به بازداشت وی هیچ ربطی ندارد. نزدیکان آقای مهمند بازداشت وی را کار شخص والی بلخ دانسته و از حکومت مرکزی می‌خواهند در این امر مداخله کنند.

محمد آصف مهمند عضو شورای ولایتی بلخ جدا از قضیه حقوقی اش یک تن از منتقدین سرسخت والی بلخ نیز بوده است. وی ناوقت شب گذشته و در جریان تنش با نیروهای امنیتی در میدان هوایی، در صفحه فسبوک اش نوشته بود: ” به هیچ زورمندی تسلیم نخواهم شد”. در همین حال نیمه‌های شب گذشته و پس از بازداشت آصف مهمند، عطامحمدنور والی بلخ در صفحه فیسبوک خود با گذاشتن تصویری از مهمند که وی را در حال بازداشت نشان می‌داد، از معصوم ستانکزی و حنیف اتمر خواست که برای ناآرام‌سازی بلخ تلاش نکنند. دفتر سخنگوی شورای امنیت ملی نیز با واکنش در برابر این حرف آقای نور، گفته های او را بی بنیاد دانسته و گفته است که در این مورد تحقیق می کند.

 جعفرفیصل- سایت  تحلیلی خبری هویدا