سیاست

غنی هیچ اعتقادی به عدالت و مجازات عادلانه ندارد!

اشرف غنی ۱۸ ساعت بعد از سرکوب معترضان به صدور یک اعلامیه خشک و خالی بسنده کرده و از اعمال خشونت علیه جنبش رستاخیز ابراز تاسف کرده است. او گفته است که دستور پیگیری و مجازات عاملان خشونت را صادر کرده است اما آیا می‌توان به این حرف‌های او اعتماد کرد وقتی که گل نبی احمد زی هنوز به وظیفه‌اش ادامه داده است وقتی که فرمانده قول اردوی شاهین با آن فاجعه عظیمی که رخ داد فقط یک سال حبس تعلیقی شد؟ می‌شود به مجازاتی که غنی می‌گوید امیدوار بود؟ کسی که غفلت وظیفوی و بیکارگی‌اش جان صدها سرباز شجاع وطن را گرفت فقط یک سال حبس تعلیقی شد و تعلیق وظیفه فرمانده گارنیزیون برطرف می‌شود، آیا می‌توان به مجازات غنی امیدوار بود؟
نه! من شخصی یقین دارم که غنی هیچ اعتقادی به عدالت و مجازات عادلانه ندارد.
در چنین شرایطی برای اعضای جنبش رستاخیز تغییر، استقامت و پایمردی آرزومندم زیرا تبعیض در این کشور نظام مند و قاعده‌مند شده است و برای مبارزه با آن ما نیز باید سیستماتیک و نظام مند مبارزه و عمل کنیم. راه مبارزه با تبعیض طولانی و طاقت فرساست و نباید مشکلات خللی بر عزم هر یک از ما وارد کند. برای مجروحان حمله دیشب حکومت، شفای عاجل و برای کسانی که در راه تحقق عدالت جانهای شیرین شان را از دست دادند بهشت برین آرزومندم.
جنبش روشنایی حدود یکسال پیش با تغیر ماستر پلان برق افغانستان و حرکت تبعیض آمیز حکومت شکل گرفت. اعضای جنبش روشنایی به صورت مسالمت آمیز برای مطرح کردن خواست‌های انسانی شان بارها به خیابان آمدند اما روز دوم اسد با پلان توطئه و دسیسه حکومت وحدت ملی روبرو شدند و با فرستادن چندین انتحاری به جمع معترضان از اعضای جنبش روشنایی حدود ٨۶ شهید و بیش از ٣٠٠ مجروح قربانی گرفتند. حکومت می خواست با این حرکت صدای عدالت خواهی را در نطفه خفه کند اما نتوانست !
صدای عدالتخواهی جنبش روشنایی از اروپا تا استرالیا و امریکا را در نوردید و تا محو تبعیض سیستماتیک در این سرزمین ادامه خواهد یافت.
و حالا جنبش رستاخیز تغییر با تمام مشکلات و تهدیدهای امنیتی که همه روزه از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد به خیابان آمده‌اند و خیابان را خانه خود ساخته‌اند. آن ها خواست هر یک از شهروندان این سرزمین را فریاد کردند، برای آوردن عدالت و دفاع از حقوق شهروندی مردم افغانستان به خیابان آمدند اما حکومت افغانستان باز هم با نادیده گرفتن و پیش رو گرفتن سیستم حذف با این جنبش مدنی و مردمی نیز برخورد کرد و می‌خواهد یکبار دیگر باز هم صدای بیداری مردم این سرزمین را خاموش کند.
باید فکری به حال و روز خودمان و آینده فرزندان‌مان بکنیم. ما دچار بیماری وحشتناکی هستیم که میراث قرن‌ها زندگی غیر انسانی زیر سلطه‌ی استبداد مطلق است. ما یاد نداریم بحث و گفت و شنودی را پیش ببریم، چون هیچ وقت نیاموخته‌ایم حریف بحثی باشیم. اگر گمان می‌کنیم که غنی دارد به حرف‌های ما گوش می‌دهد به احتمال بسیار گرفتار خوش خیالی شده‌ایم. او همه چیز را فهمیده است و خودش را زده است به نفهمی و دارد پشت دیوارهای سمنتی دندان‌هایش را برای دریدن من و تو تیز می‌کند.

نویسنده: لیلا محمدی عضو شورای عالی مردمی جنبش روشنایی