اقتصاد فرهنگ و هنر

کارنامه وزارت شهرسازی و مسکن در ۱۳۹۵؛ از ترمیم آبدات تاریخی تا ساخت صدها واحد مسکونی

 

نیلوفر لنگر سخنگوی وزارت شهرسازی و مسکن که طی یک کنفرانس مطبوعاتی در مرکز رسانه‌های حکومت در کابل صحبت می‌کرد، از  موفقیت وزارت شهرسازی و مسکن در اجرای برنامه‌های توسعوی در سال ۱۳۹۵ خبر داده و از عملی شدن پروژه‌های توسعوی، ساختمانی و انکشافی این وزارت در سال آینده خورشیدی اطمینان داد.

به گفته لنگر وزارت شهرسازی و مسکن در سال ۱۳۹۵ به تعداد ۸۵۰ پلان تفصیلی، ۱۰۰ پلان استراتیژیک، ۲۰ پلان منطقوی برای شهرهای کشور، طرح و دیزاین ۱۰۳ شهرک برای معلمین، ۴ شهرک برای قالین بافان و  ۶۱ شهرک برای مهاجرین را به انجام رسانیده است.

سخنگوی وزارت شهرسازی و مسکن همچنان افزود که این وزارت در عرصه مسکن، دو شهرک بزرگ را عملا به بهره برداری سپرده است و هزینه ساخت و ساز دو شهرک بزرگ دیگر را از حمایت های بین المللی بدست آورده است و همچنان طرح و پلان عملی ۷ شهرک دیگر و یک شلتر را آماده تطبیق ساخته است.

پروژه شهرک چین با ده هزار واحد مسکونی، پروژه شهرک قطر با یک هزار واحد مسکونی، طرح و پلان شهرک پولیس، طرح و پلان شهرک سرمیاشت واقع در افشار، طرح و پلان شهرک نساجی بگرامی ، طرح و پلان مسکن قابل استطاعت در گذرگاه هرات، طرح و پلان بلاک های رهایشی خوست، طرح و پلان بلاک های رهایشی کاپیسا، طرح و پلان شهرک رهایشی شرن و طرح و پلان شلتر در ساحه مسلخ هرات برای بیجا شده گان از جمله برنامه‌های وزارت شهرسازی است که به گفته خانم لنگر روی آنان کار جریان دارد.

ترمیم قصر تاریخی دارالمان، حکم و بازسازی و نوسازی آبدات تاریخی و مساجد جامع در تمام ولایات کشور با هزینه ۱۵ میلیون دالر توسط تیم کاری وزارت شهرسازی و مسکن از دیگر برنامه‌های وزارت شهرسازی و مسکن است که در سال ۱۳۹۵ آغاز شده و برای نزدیک به دوهزار شهروند افغانستان نیز زمینه کار فراهم کرده است.

در همین حال سخنگوی وزارت شهرسازی و مسکن می گوید که در سال ۱۳۹۵ اداره انسجام پروژه های ساختمانی در چوکات این وزارت ترتیب گردید که وظیفه آن انسجام روند انتقال پروژه های ساختمانی سایر وزارت ها به وزارت شهرسازی و مسکن است.

به گفته خانم لنگر تا اکنون به تعداد ۴۴۶ پروژه جدید از سایر وزارت خانه ها به این وزارت انتقال کرده است که هزینه آن ۷۱٫۶ میلیون دالر میباشد و تا اکنون به مبلغ ۲۰ میلیون دالر بودجه این پروژه ها به حساب وزارت شهرسازی و مسکن انتقال یافته است.

در همین حال سخنگوی وزارت شهرسازی و مسکن از طرح و دیزاین شهرک فشرده در ساحه دارالامان که قرار است شماری از وزارت‌خانه ها در آنجا منتقل شوند خبر داده می گوید که کار روی تنظیم بودجه هر وزارت جریان دارد و قرار است در سال جدید خورشیدی کار ساخت و ساز حد اقل ۷ وزارت خانه در این ساحه آغاز گردد.

عنایت‌الله جهانی- سایت خبری تحلیلی هویدا