اجتماع حقوق بشر

از پیشنهاد دوستی تا آزار و اذیت جنسی بانوان در ادارات بلخ

مسوولان محلی در بلخ به سایت خبری هویدا می‌گویند که بانوان جوان در ادارات دولتی بلخ، در معرض تهدید و آزار و اذیت جنسی از سوی مسوولات ادارات قرار دارند.

مسئولان ریاست امور زنان، شماری اعضای شورای ولایتی بلخ و بانوانی که در ادارات دولتی کار می‌کنند، در گفت‌وگو با هویدا، ضمن تایید این مساله، از تجارب تلخ شان در ادارات دولتی سخن زده اند.

ریحانه سادات یک عضو شورای ولایتی بلخ می‌گوید که بانوان خوشسیما و جوان هنگام مراجعه برای کار در ادارت دولتی بلخ، با آزارهای جنسی از سوی مسوولان درجه اول ادارات مواجه می‌شوند.

سادات گفت: «من نیز در فهرست دخترانِ قرار دارم که هنگام استخدام در یکی از ادارات دولتی بلخ توام با آزار و اذیت جنسی استقبال شده ام»

بانو سادات افزود، اذیت و آزار جنسی در ادارات دولتی، نفرت و انزجار مردان خانواده را علیه بانوان که می‌خواهند در خارج از منازل کار کنند برانگیخته و فضای بی اعتمادی در میان خانواده‌ها را به بار آورده است.

این عضو شورای ولایتی بلخ معتقد است که در بیشترین ادارات دولتی بلخ و همچنان دفاتر خصوصی،  دخترانی که ظاهرا «خوش قیافه» هستند مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند.

با این حال بانوانی که تجربه تلخِ آزار و اذیت جنسی در ادارات دولتی بلخ را  تجربه کرده اند  میگویند، ناگذیر وظایف شان را از دست داده اند.

پروانه یک‌تن از دخترخانم های که از ذکر شهرت مکمل‌اش خود داری می‌کند می‌گوید، در یکی از ادارات دولتی بلخ با آزار و اذیت‌های مشابه جنسی مواجه شده است.

هرچند او مشخصا از اداره‌ی نام نمی‌برد؛ اما از نخستین تجربه آزار و اذیت‌اش در یکی از ادارات دولتی بلخ چنین حکایت می‌کند: ” زمانی‌که می‌خواستم درخواستی‌ام را به اداره مربوطه بسپارم در نخست رئیس اداره پذیرایی خوبی از من کرد، بعد ازآن‌که برای روز دوم مراجعه کردم اینبار جناب رئیس مرا دعوت کرد تا دفترچه شعرش را مطالعه کنم؛ اما وقتی متوجه شدم حرف‌هایش رفته رفته دگرگونه شد وخواست وارد زندگی شخصی‌ام شود.”

پروانه می‌گوید از هراس این‌که کار در این اداره دولتی باعث بی‌عزتی‌ام نشود، از آن صرف نظر کردم.

مریم ۱۹ ساله نیز می‌گوید، وظیفه‌اش را زمانی ترک کرده است که از سوی شخص درجه اول اداره مربوطه برایش پیشنهاد دوستی شده است.

در همین حال شهلا حدید رئیس امور زنان بلخ نیز تایید می‌کند که بانوان در ادارات دولتی بلخ با تهدید آزار و اذیت جنسی مواجه اند.

شهلا حدید در صحبت با هویدا گفت: «هرچند تاهنوز دخترخانم‌ها به گونه‌ی رسمی از آزار و اذیت جنسی در ادارات شاکی نشده اند؛ اما زمزمه‌های را شنیده است که بانوان از سوی مسئولان اداره مربوطه‌ی شان مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند.»

بر بنیاد اطلاعات بانو حدید، بانوانی که می‌خواهند در اداره‌یی استخدام شوند بیشتر در معرض تهدید ازار و اذیت جنسی قرار دارند.

با این حال رییس امور زنان بلخ تاکید کرده است، در صورتی که این بانوان رسما عارض شوند این موضوع را جداٌ پیگیری خواهد کرد.

جعفر فیصل- سایت خبری تحلیلی هویدا

 

درباره نویسنده

siteadmin

siteadmin

۱ نظر

برای ارسال نظر کیک کنید

  • به موضوع خوبی اشاره شده است.
    قطعن در جامعه سنتی ما، پی گیری چنین امری از سوی بانوان کار سختی به نظر می رسد.
    بهتر آن خواهد بود که در گزینش روسا، مدیران و افراد باصلاحیت ادارات توجه دقیق تری انجام شود.