اجتماع

استاد محقق: قضیه ترور محمد ذکی عبده را بصورت جدی پیگیری می کنیم

 

ده ها تن از متنفذین و شهروندان ولایت بلخ، دیروز جمعه در یک ملاقات با حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، از وی خواستار پیگیری جدی ترور محمد ذکی عبده دیپلمات کنسولگری افغانستان در شهر کراچی پاکستان شدند.

حاجی محمد عبده عضو پارلمان و برادر محمد ذکی عبده، در نشست متنفذین ولایت بلخ با حاجی محمد محقق گفت: خانواده شهید ذکی عبده و جمع متنفذین و دوستان شهید، از دولت افغانستان و شخص معاونیت ریاست اجراییه تقاضا می کنند تا قضیه ترور شهید محمد ذکی عبده را با تمام جوانب بصورت عادلانه پیگیری نماید.

این عضو پارلمان گفت شواهد نشان می دهند که این ترور سازماندهی شده و دستوری انجام شده است.

هرچند حضرت عمر ذاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان، درپی وقوع این رویداد در فیسبوک خود نوشته بود که عامل شهادت ذکی عبده، درگیری لفظی میان او و یکی از محافظان کنسولگری افغانستان در کراچی بوده است، اما حاجی محمد عبده می گوید که این ادعای آقای ذاخیلوال نادرست و قبل از وقت ارایه شده است.

در همین حال حاجی محمدمحقق معاون دوم ریاست اجراییه، طی سخنانی در حضور متنفذین و خانواده شهید محمد ذکی عبده، حمله بجان آقای عبده را یک رویداد تروریستی دانسته و به مردم اطمینان داد که برای تطبیق عدالت، این قضیه را بصورت جدی از مراجع قانونی پیگیری می کند.

آقای محقق تاکید کرد که حضور افراد غیر رسمی با حمل اسلحه غیرقانونی در کنسولگری نشان می دهد که مسوولان کنسولگری را با مهمانخانه شخصی شان فرق نتوانسته و بی کفایتی آنان باعث بروز این جنایت شده است. آقای محقق گفت از طریق شورای امنیت، کابینه دولت، وزارت خارجه و سایر نهادهای دولتی تلاش می کند تا قضایای پنهان این حادثه برملا شده و عاملان آن به پنجه قانون سپرده شوند.

شواهد بدست آمده نشان می دهد که ترور محمد ذکی عبده سکرترسوم کنسولگری افغانستان در کراچی توسط یکی از محافظان شخصی سرکنسول افغانستان صورت گرفته است. براساس این شواهد، شخص قاتل که محافظ شخصی باتوخیل سرکنسول افغانستان در کراچی بوده است، بصورت غیرقانونی با حمل سلاح غیرقانونی در کنسولگری حضور داشته است. پولیس پاکستان نیز حضور قاتل را در کنسولگری غیر قانونی دانسته و گفته است که اسلحه ی که او حمل می کرده نیز غیرقانونی بوده است.

محمد ذکی عبده سکرتر سوم کنسولگری افغانستان در کراچی پاکستان، به تاریخ 7 فبروری در داخل کنسولگری توسط محافظ شخصی سرکنسول ترور شد.

وب سایت تحلیلی خبری هویدا